Janod hračky

Čištění mléčných zoubků má svůj smysl

První zoubky jsou v dětství velkým mezníkem a už s úplně prvním mléčným zoubkem přichází na řadu zubní péče. Nezanedbávejte ji pouze proto, že mléčné zoubky tak či tak vypadnou a nahradí jetrvalý chrup. Vytvořte si s děťátkem odmalička rutinu, díky které se naučí čistit zoubky poctivě. Odměnou bude nejen krásný úsměv.

To, jak se staráte o mléčný chrup vašich ratolestí, se odrazí už o pár let později, když začnou mléčné zoubky vypadávat a nahradí je ty trvalé. I první dětský chrup vyžaduje pravidelné čištění, protože se může pokazit stejně jako ten dospělý. Jak se tedy starat o dětské zoubky a docílit zdravý úsměv bez kazů i v pozdějším věku?

I první se počítá

Prvním mléčným zoubkem vás dítko potěší přibližně v 6. až 8. měsíci, přičemž růst mléčného chrupu končí přibližně kolem 33. měsíce. Před třetím rokem života má tedy děťátko kompletní mléčný chrup, který tvoří 20 zubů. Možná si mnozí rodiče po preřezání prvního mléčného zoubku řeknou, že s koupí dětského zubního kartáčku počkají, dokud ty zoubky nebudou alespoň tři. Pravdou však je, že začít třeba už od toho prvního.

Mléčné zuby totiž vytvářejí místo pro trvalé a jsou ve velké míře zodpovědné i za růst sáňky a čelisti. Nemluvě o tom, že pokud zanedbáte čištění mléčného chrupu, budete s dětmi v zubařském křesle častěji, než byste čekali. Zdravé mléčné zuby jsou důležité ještě ze dvou důvodů – děti se díky nim naučí správně artikulovat a nešušlať a i žvýkání jídla je lepší a také bezbolestné.

Jak čistit mléčné zuby?
Čištění mléčných zoubků nepodceňutje a začněte hned s proříznutím prvního.

Jak na čištění?

Investujte již s příchodem prvního zoubku do kvalitního, ale jemného a měkkého dětského kartáčku, a vyhnete se tak vysokým poplatkům u zubaře. Kvalitní dětské kartáčky mají většinou hrubší ručku, která umožňuje lepší manipulaci. Zpočátku, ještě před úplným vyvinutím jemné motoriky, čistěte děťátku zuby vy. Je důležité, aby se z čištění zoubků stal pravidelný rituál, díky čemuž si na takový režim dítě zvykne a později se i samo naučí vzít kartáček do ruky.

Kompletní čištění zubů byste dětem měli přenechat kolem třetího roku, kdy přichází na řadu i výměna kartáčku – rukojeť by měla být v tomto období delší a zejména ergonomická. Nic nenechávejte náhodě a i v tomto období zoubky po vyčištění kontrolujte a pokud se vám něco nezdá, čištění klidně dokončete, nejlépe hravou formou, která nebude pro děťátko zbytečně zdlouhavá a stresující.

Nepřítel cukr

To, že zuby se kazí nadměrnou konzumací cukru, není mýtus. Omezte nebo zcela vynechejte rafinovaný bílý cukr, který je zodpovědný za nadměrnou tvorbu zubních kazů. Pokuste se nedávat dětem sladkosti za odměnu a když už se rozhodnete je něčím sladkým potěšit, učiňte tak v rámci hlavního jídla nebo jako dezert bezprostředně po něm. Vyhýbejte se také nadměrné konzumaci sušeného ovoce, které se může přilepit na zuby. Červenou dejte také slazeným nápojům, zejména těm syceným. Pokud sladkému vaše děti nevědí říct ne, naučte je mýt zoubky i po konzumaci jakékoliv sladkosti.

Udělejte vše pro to, aby mléčné zoubky vašich dětí zůstaly sněhobílé, dokud je nenahradí krásný trvalý chrup. Začněte hned s objevením prvního a nikdy nepřestávejte.

X