Janod hračky

Duben s dětmi v zahradě

Pokud máte doma zahradu, víte, že je pro děti zdrojem zábavy a her. Umí se v ní zahrát i bez drahých hraček, protože příroda jim poskytuje různé rekvizity od jara do podzimu. S jarem přicházejí práce v zahradě a pěstování bylinek či zeleniny. Dovolte dětem ušpinit si ruce od hlíny a zahrát se po vašem boku na skutečné zahradníky.

Úzký kontakt s přírodou je dobrý pro vývin dětí. Pobyt v zahradě jim umožňuje pozorovat rostliny a živočichy v jejich přirozeném prostředí. Zároveň jsou stále na čerstvém vzduchu. Co takto vyčlenit dětem kousek země, za který budou zodpovědné jen ony? Určitě se potěší vlastnímu záhonu na pěstování květin, bylinek či zeleniny. Péče o rostlinky je zároveň naučí zodpovědnosti a tomu, že nic není zadarmo.

Holčička v zahradě
Péče o rostliny naučí děti zodpovědnosti.

Práce v zahradě procvičí motoriku

Duben je jako stvořený na práce v zahradě. Děti vám mohou pomáhat se sázením rané zeleniny jako pór, salát, ředkvička, zelí, hrách, květák či kedluben. Záhon třeba nejprve připravit, očistit od plevele, prokopat a zahnojiť. Práce s drobnými semínky zase procvičí jemnou motoriku dětí. Zalévání záhonů se stane společnou večerní aktivitou. Pokud máte v zahradě ovocné stromy a okrasné keře, pověřte mrňouse odstraňováním zapomenutých listů z minulého roku. Postačí jim k tomu dětské hrabličky a kolečko. Děti vás při pomáhání v zahradě určitě překvapí svou pílí a pracovitostí.

Dětská zahradnická sada Natur' Janod
Zahradnický set z plechu je maximálně přizpůsoben na dětské hry venku.

Dopřejte dětem vlastní nářadí

Pro malé pomocníky je ideální dětské nářadí, které rozvíjí jejich jemnou motoriku a pohybové dovednosti. Práci v zahradě nemusíte omezovat jen na pěstování, spolu s dětmi můžete vybudovat například stále oblíbenější domky pro hmyz. Takový hotel pro užitečné druhy hmyzu se stane zároveň dekoračním prvkem zahrady. Nebo je nechte vytvořit hromadu z kamenů a větviček a pozorovat nové obyvatele zahrady – žáby, ještěrky či ježky. Zahrady přátelské k dětem jsou přátelské i k nám, dospělým.

X