Janod hračky

Indigová vajíčka pro koledníky

V období před Velikonocemi je jednou z tradičních činností zdobení velikonočních vajíček. Vyzkoušejte tento rok netradiční mramorování. Tuto nenáročnou a kreativní aktivitu si děti zamilují!

Jak na to, nám ukázala Jenny z blogu Paint Yourself a Smile. Chtěla doma vyzkoušet mramorování vajíček pomocí laku na nehty, zjistila však, že v modré barvě žádné doma nemá. Poradila si jednoduše. Nahradila modrý lak na nehty olejovými barvami, které se rovněž vznášejí na hladině a za dvě hodinky vykouzlila nádherná indigová vajíčka. O svůj „recept“ se podělila i s ostatními. Upozorňujeme, že tento postup je spíše vhodný pro plastová bílá nebo polystyrénová vajíčka.

Velikonoční výzdoba a vajíčka
Mramorování olejovými barvami je vhodné na plastová nebo polystyrénová vajíčka.

Budete potřebovat

  • bílé plastová vajíčka nebo vejce z polystyrenu
  • olejové barvy
  • terpentýnový nebo lněný olej (používají se při olejomalbě)
  • plastovou nádobu a misky na jednorázové použití (například kelímky z jogurtu)
  • štětec
  • rukavice
  • papírové utěrky
  • kousek polystyrénu a špendlíky na sušení vajíček

Postup

Při práci počítejte s trochou nepořádku, hlavně pokud vám budou pomáhat děti. Do misky nalijte teplou vodu, ve třech nádobkách od jogurtu rozmíchejte olejové barvy s terpentýnem nebo lněným olejem tak, aby vznikly tři různé odstíny. Přidejte do teplé vody několik kapek z každé barvy a promíchejte je. Pozor však na příliš mnoho modré barvy ve vodě, vajíčka by pak nevypadala tak efektně, protože by na nich chyběla plocha bez barvy.

Mramorování kraslic
Chcete-li se vyhnout šmoulím prstům, použijte rukavice.

V rukavicích ponořte vajíčko naležato a potom ho otočte, aby se zabarvilo i z druhé strany. Na kousek polystyrénu přišpendlete špendlíky s hlavičkou a umístěte na ně vajíčka, aby vyschla. Každé jedno bude originál. Pokud vám vadí pach terpentýnu, vyzkoušejte tuto metodu s lakem na nehty, který blogerce Jenny chyběl. V tomto případě vám postačí jen nádoba s vodou, do které vylijete lak. Metoda funguje na uvařená nebo vyfouknutá vajíčka a také na porcelán. S dětmi si tak můžete vytvořit nejen originální velikonoční výzdobu, ale například i šálky a hrnky.

Zdroj foto: Paint Yourself a Smile

X