Janod hračky

Jarní aktivity (nejen) pro zdraví dětí

Jaro přeje dětský hrám a veselému dovádění pod širým nebem. Dny se prodlužují a děti si tak mohou déle hrát venku v přírodě. Přinuťte je na chvíli zapomenout na pohádky v televizi, hry na počítači, tabletu či jiném zařízení. Ani ta nejlepší a nejzábavnější interaktivní hra nemůže nahradit zdravotní benefity, které s sebou přináší hraní si na čerstvém vzduchu.

Poznání, že venkovní aktivity nesou s sebou mnoho zdravotních plusů, není žádnou novinkou. Nová jsou však zjištění, že čím více si děti hrají na počítači, smartphonu či tabletu, tím častěji se u nich mohou objevit poruchy komunikace, problém vyjádřit své city, projevit empatii nebo pochopit výrazy obličejů jiných lidí. Na druhé straně, mnoho studií prokázalo, že pobyt v přírodě spojený s aktivitami pomáhá dětem odbourat stres a snižovat míru úzkostí.

Děti sedící na kmenu stromu
Vnější aktivity s sebou přinášejí množství zdravotních benefitů.

Kladný vztah k pohybu

Aktivity v přírodě posilují imunitu a zvyšují u dítěte schopnost koncentrovat se na učivo ve škole. Aktivní pohyb ve venkovním prostředí příznivě působí na fyzické i duševní zdraví. Podle statistik stále více dětí trpí obezitou a problémy s nadváhou si přenášejí i do dospělosti. Aktivity v přírodě snižují u dětí riziko pozdější obezity až o 40 %. Vypěstuje proto v dětech kladný vztah k pohybu a pobytu v přírodě již v prvních letech jejich života.

Kluci hrající se s autíčkem
Při hrách si děti tříbí nejen motoriku, ale také rozvíjejí i mezilidské vztahy.

Kolektivní hry a mezilidské vztahy

Pro rozvoj komunikace, socializace a psychické relaxace neexistuje nic lepšího než kolektivní aktivity. Děti se mohou pobavit i s velmi jednoduchými hračkami, jako jsou létající talíře, míče či kuželky. Všechny tyto aktivity rozvíjejí mezilidské vztahy a přirozeně děti učí přesnosti, zabrat dostanou i jejich motorické dovednosti. To, jaké obrovské množství energie děti při kolektivních sportech vydají, ani nemusíme zmiňovat.

Na vlastním dopravním prostředku

Pro děti je pobyt na čerstvém vzduchu velmi důležitý. Sluneční svit je nezbytný pro tvorbu vitamínu D, který podporuje vstřebávání vápníku, chrání tělo před rakovinou vnitřních orgánů a srdečně-cévními onemocněními. Zážitek z pohybu na jarním sluníčku umocní jízda na dopravním prostředku, jakým je dětské dřevěné odrážedlo nebo balanční kolo. Z těchto „přibližovadel“ dítko později plynule přejde na kolo. Tak co, už jste letos zahájili sezónu jarních her v přírodě?

Jízda na balančním kole Janod
Podstatou balančního odrážedla je udržení rovnováhy bez podpory pomocných koleček. Děti si tak rozvíjejí motorické i pohybové dovednosti a koordinaci.
X