Janod hračky

S výukou cizího jazyka začněte co nejdříve

Ovládat alespoň jeden cizí jazyk je dnes standardem. Chcete-li dát svým dětem velký dar do života, rozvíjejte v nich cizí jazyky odmala. Kdy je vhodné začít s výukou cizího jazyka a proč s ním děti mají mnohem menší problém než dospělí?

I vy přemýšlíte, kdy na děťátko začít mluvit například anglicky? Odborníci radí, že hned po narození! Množství podnětů, které dáte prckovi do jeho tří let, bude předurčovat jeho pozdější inteligenci. Schopnost učit se cizí jazyk je prý tak velká, že je jedno, kolik jazyků si dítě osvojuje. Na rozdíl od dospělých umí mezi nimi přepínat, aniž by si muselo nejdříve větu v duchu vytvořit v mateřském jazyce a následně ji přeložit.

Děti a výučba cizích řečí
Dítě se cizí jazyk naučí nejsnáze formou hry.

Učení se jazyků bez námahy

Při učení se cizího jazyka děti stimulují stejnou část mozku, jako když se učí mateřský jazyk. Ale jen do určitého věku. Když dítě dovrší 7 let, mozek začne cizí jazyk zpracovávat v jiné mozkové oblasti a už se neutvářejí vzácná nervová spojení mezi nervovými buňkami. Zjednodušeně bychom mohli říci, že dětský mozek je do tohoto věku naprogramován na učení se jazyků bez námahy.

Bilingvní výchova

I rodiče stejné národnosti, žijící ve své rodné zemi, se mohou rozhodnout pro bilingvní výchovu, není třeba k tomu, aby byl jeden z nich cizinec, případně aby žili v jiné zemi. Tento proces je však dlouhodobý a vyžaduje si dodržování pravidel – například si pevně stanovíte, který z vás bude na dítě mluvit cizím jazykem. Komunikovat s ním budete pouze v této řeči, stejně se v ní budete dožadovat odpovědí od děťátka. Aby byla tato metoda efektivní, aktivní používání cizího jazyka by nemělo klesnout pod 30 % času, když dítě bdí.

Namísto lekcí zábavné hry

Dítě se cizí jazyk naučí nejjednodušší formou zábavné hry – zpěvu, básniček, jednoduchých dialogů a společenských her. Snadnější učení umožňují pohyb či rytmus, například při zpívání cizojazyčných písniček. Cizí slovíčka si mohou opakovat i při hraní pexesa či počítání kostek. Nepoužívejte však při výuce jako hlavní pomůcku televizor, při sledování televize dostává děťátko příliš velký objem informací. Video není dostatečnou náhradou za živou interakci, která je důležitá při vývoji. Zahrajte si s ním raději společenskou hru.

Dřevěná společenská hra Pizza 123 Janod se 4 pizzami v angličtině

Dřevěná společenská hra Pizza 123 Janod se 4 pizzami

Společenská hra je vhodná pro děti od 3 do 6 let. Hru si mohou zahrát 2 až 4 hráči. Úkolem hráče je co nejdříve uložit 8 stejně barevných kousků pizzy.

Sada společenských her Touroperator Multi-Games Set Janod v angličtině

Sada společenských her TourOperator Multi-Games Set Janod

Sada společenských her Touroperator je sada her vhodná pro děti od 3 do 10 let, ideálně pro 2 až 6 hráčů. Set společenských her vám nabízí hodiny plné zábavy pro celou rodinu. V balení naleznete pexeso, žolíkové karty, kostky, domino, kvarteto a jiné hry.

X